Сеќавање

Грејс Келис

12/11/1929 - 14/9/1982

Грејс Патриша Келис (12 ноември, 1929 – 14 септември, 1982) била позната американска актерка. Во април 1956 година, таа се венчала со принцот на Монако, Реине III и станала Принцеза на Монако, именувана како Нејзиното Височество Кнегињата од Монако, често нарекувана „Принцезата Грејс“. Грејс Кели починала на 14 септември 1982 година, кога изгубила контрола врз своето возило, доживувајќи сообраќајна несреќа. Нејзината ќерка, принцезата Стефани, била во автомобилот со неа и ја преживеала несреќата.

Да можете да праќате​ пораки​ ​под Тажната вест/Тажниот помен​ потребно е да сте најавени на веб страната ако немате корисничка сметка тогаш регистрирајте се бесплатно.

Top