Познати личности

340 приложени свеќи

Витни Хјустон

9/8/1963 - 11/2/2011

Витни Елизабет Хјустон (9 август 1963 – 11 февруари 2012) била американски изведувач, актерка, продуцент и модел. Во 2009 година, Гинисовата книга на рекорди и’ оддаде признание за најнаградуван женски изведувач на сите времиња. Хјустон беше една од светски најдобро продаваните музички артисти, со продадени над 200 милиони албуми, песни и видеа ширум светот. На 11 февруари 2012 година, Хјустон беше пронајдена без свест во сопстената соба во хотелот Беверли Хилтон, потопена во кадата; подоцна беше прогласена за мртва. На 22 март, 2012, иследникот од канцелариите на Лос Анџелес соопшти дека причината за смртта на Хјустон била давењето и ефектите од атеросклеротичната срцева болест, како и употребата на кокаин.
Оставете порака

Преглед на пораки


  • Нема оставено пораки

Приложете свеќа


Да можете да праќате​ пораки​ ​под Тажната вест/Тажниот помен​ потребно е да сте најавени на веб страната ако немате корисничка сметка тогаш регистрирајте се бесплатно.

Top