Познати личности

368 приложени свеќи

Мајкл Џексон

29/8/1958 - 25/6/2009

Мајкл Џозеф Џексон (29 август 1958 - 25 јуни 2009) е американски музичар, танчер пејач-текстописец и филантроп. Познат како Кралот на поп музиката. Според Гинисовата книга на рекорди, Џексон е признат како најуспешен забавувач на сите времиња. Неговиот придонес кон музиката, танцот и модата, заедно со приватниот живот, следен од силен публицитет, го направија глобална фигура во популарната култура повеќе од четири децении. Додека се подготвувал за неговите серија концерти, Џексон почина на 25 јуни 2009 година, од срцев удар. Пред неговата смрт, Џексон наводно консумирал дроги, како што се пропофол и лоразепам, препишани од неговиот лекар, кој е обвинет за убиство без умисла.
Оставете порака

Преглед на пораки


  • Нема оставено пораки

Приложете свеќа


Да можете да праќате​ пораки​ ​под Тажната вест/Тажниот помен​ потребно е да сте најавени на веб страната ако немате корисничка сметка тогаш регистрирајте се бесплатно.

Top