Сеќавање

Мерлин Монро

1/6/1926 - 5/8/1962

Мерилин Монро, родена како Норма Џин Мортенсон (на 1 јуни 1926 - 5 август 1962) е американска актерка, пејачка, модел и поп икона на 20-от век. На 5-ти август 1962 година, полицискот наредник на полицијата на Лос Анџелес – Џек Клемонс, прима повик од д-р Ралф Гринсон, психијатарот на Монро, кој му кажува дека Монро е пронајдена мртва во нејзиниот дом во Брентвуд во Лос Анџелес, Калифорнија. Монро имала 36 години. На подоцнежната обдукција, во нејзиниот систем се пронајдени осуммилиграмски процент од хлорал хидрат и 4.5 милиграмски процент од Нембутал, а д-р Томас Ногучи од Иследничката канцеларија на Лос Анџелес ќе ја прибележи причината за смртта како „акутно труење со барбитурати“ како резултат на „веројатно самоубиство.

Оставете порака

Преглед на пораки


  • Нема оставено пораки

Да можете да праќате​ пораки​ ​под Тажната вест/Тажниот помен​ потребно е да сте најавени на веб страната ако немате корисничка сметка тогаш регистрирајте се бесплатно.

Top